Vrei sa-ti deschizi o afacere cu fonduri europene si doresti sa afli care sunt demersurile necesare si ce sanse ai ca sa-ti poti deschide propria ta afacere finantata de la Uniunea Europeana?

O astfel de afacere este un plus, din privinta implicatiilor financiare pe care le poti obtine fara a fi necesare sa le finantezi intru totul din propriul tau buzunar. Intr-adevar, pe alocuri poate fi necesar sa ai si un fond personal pentru investitii, dar marea majoritate a banilor poti sa-I primesti in baza conditiilor de proiect pe care il realizezi pentru viitoare ta afacere. Asadar, hai sa vorbim in detaliu despre ce presupune toata aceasta finantare de fonduri europene si daca ideea ta de afaceri se incadreaza aici?

–  In ce context poate primi afacerea ta fonduri europene

Inainte de a merge pe ideea de a solicita fonduri europene trebuie sa-ti stabilesti ideea de afacere, cat si strategia de aplicare sau bazele proiectului european.

Proiectul european se face in baza unui ghid de afaceri, deseori nu 100% optimizat datorita multiplelor modificari sau abordari care nu-si au intelesul in permanenta pentru persoanele slab informate.

De altfel, proiectul de afaceri trebuie sa fie realizat conform, tehnic, si toate aspectele din proiect sa fie realizabile intr-o anumita perioada de timp.O idee cat mai unica care aduce un plus comunitatii si pietei de afaceri poate fi un plus pentru o sansa la fonduri europene.

De asemenea, pentru a solicita aceste fonduri europene trebuie sa fii o persoana juridica si sa asociezi un parteneriat cu o societate a carui domeniu de activitate poate reprezenta cu succes ideea ta de afacere.

Poti primi fonduri europene doar daca nu ai mai beneficiat niciodata de acestea si totodata, o sansa suplimentara o are o idee realizabila si profitabila.

Totodata, anumite programe de fonduri europene beneficiaza de mai multe fonduri fata de altele. Asa ca, din nou, trebuie sa te gandesti cu atentie care este domeniul pentru care vei aplica si sa-ti estimezi sansele corecte de castig.

–  Ce ai nevoie ca sa aplici pentru fonduri europene si sa ai sanse mari de a primi aceste fonduri?

Inainte de toate ai nevoie de acel proiect, un proiect extrem de complex in care trebuie sa ai in vedere toate detaliile privind initierea si desfasurarea afacerii. Astfel e necesar sa ai cunostinte pentru tehnoredactarea unui astfel de proiect, fie sa apelezi la o persoana sau o firma care stie cum se realizeaza, astfel incat sa ai certitudinea ca proiectul nu este refuzat din cauza tehnoredactarii necorespunzatoare.

Vei avea nevoie bineinteles si de documente, dar posibil si fonduri personale, bani personali sau obtinuti prin imprumuturi bancare, fie prin asocieri.

–  Cati bani poate primi afacerea ta prin fonduri europene?

Fondurile europene se ofera adesea in transe, iar prima transa poate fi una modica spre deosebire de necesarul pe care ti l-ai imaginat, astfel incat poate fi necesar sa acoperi tu o parte pentru ca afacerea sa demareze.

Poti primi fonduri de zeci de mii de euro, suma depinzand de nevoile tale si de fondurile de care dispune si pe care ti le poate aloca Uniunea Europeana.

Trebuie si sa iei in considerare posibilitatea unor scumpiri sau a unor probleme intampinate pe parcursul executiei care, de asemenea pot necesita investitii din bugetul tau personal. Mai multe idei de afaceri gasesti pe siteul nostru si in catalogul nostru de afaceri.