In data de sambata, 4 ianuarie 2014, va avea loc concertul extraordinar de anul nou “Anotimpurile” de Antonio Vivaldi. Teatrul Odeon te asteapta incepand cu ora 19:00 sa asisti la un concert minunat si sa-ti incepi noul an intr-un mod cat mai frumos si clasic.

Concertul, care ii va avea in rolurile principale pe Antonio Vivaldi si Astor Piazzolla, va fi sustinut de Silvestri Orchestra, sub bagheta dirijorului Tiberiu Soare.

“Anotimpurile, „timpurile anului”… Intotdeauna mi-a placut sa caut sensul dincolo de suprafata cuvintelor sau lucrurilor, interogandu-le pana la transparenta. Asadar, Timpul, aceasta oglinda curgatoare a eternitatii, in doua viziuni: scoala venetiana a barocului tarziu de secol XIII (Vivaldi) si Buenos Aires-ul acelui straniu secol XX, atat de frumos descris de Borges (Piazzolla). Muzica fiind un exercitiu al libertatii, imi este imposibil sa evit asocierea cu vedutele lui Francesco Guardi si cu povestirile personajelor borgesiene. Imaginea si cuvantul, cuprinse in sunet. Frumos, zic eu, merita incercat!” – ne spune Tiberiu Soare.

Biletele s-au pus deja in vanzare, cu preturi incepand de la 16 lei.