Pe 13 noiembrie 1940 , „ Fantasia ”, cel mai ambitios si mai experimental film de animatie si muzica clasica de la Disney , a avut premiera la Teatrul Broadway din New York . In cei 80 de ani care au trecut, a cucerit milioane de oameni si este considerat unul dintre marii clasici ai animatiei.

Si asta in ciuda faptului ca nu a fost un box office sau un succes de public la momentul premierei sale. Filmul, cu mult inaintea timpului sau, a fost bine primit de critici, care l-au salutat rapid drept o capodopera , dar a durat mai mult pentru a se afunda cu spectatorii.

De-a lungul anilor, a devenit unul dintre cele mai apreciate titluri din cinematografia de animatie si ocupa locul cinci pe lista celor mai bune 10 filme de animatie din istoria Institutului American de Film (AFI), in spatele „ Alba ca Zapada si cei sapte pitici ” ( 1937), care a fost tocmai primul lungmetraj al Disney, urmat de „ Pinocchio ” (1940), „ Bambi ” (1942) si „ Regele leu ” (1994).

Germenul „ Fanteziei ” a fost in doua imprejurari. Prima, nevoia lui Walt Disney de a-i da lui Mickey Mouse un plus de popularitate, deoarece Donald Duck si Goofy cucereau publicul, inlocuind astfel soarecele. Din acest motiv, Disney se gandea la un scurtmetraj in care Mickey era protagonist si si-a recapatat notorietatea.

Marele producator a avut ideea de a realiza scurtmetrajul in stilul „ Silly Symphonies” (1929-1939), dar cu o alta nota: imbinand muzica si animatia, acordandu-le aceeasi importanta pentru a oferi o noua experienta.

Povestea si muzica alese provin din piesa orchestrala pe care compozitorul francez Paul Dukas a compus-o in 1897 pentru poemul lui Goethe din 1797 „Der Zauberlehrling” („Ucenicul vrajitor”) .

O muzica care s-ar asocia fara speranta in inconstientul colectiv cu imaginea, puternica ca putini in marea istorie a cinematografiei de animatie, a maturilor care marsaluiesc cu galeti revarsate de apa.

A doua imprejurare care a facut posibila „ Fantasia ” a fost prietenia legata de Walt Disney si compozitorul si dirijorul Orchestrei din Philadelphia , Leopold Stokowski.

Intr-o prima intalnire, producatorul i-a povestit despre ideea lui pentru scurtmetraj si i-a cerut sa regizeze muzica pentru acesta.

Dar, avand in vedere bugetul de care dispuneau, Stokowski i-a propus lui Disney sa faca un film, inlantuind mai multe scurtmetraje animate care ilustrau piese celebre de muzica clasica. Ideea l-a uimit pe magnat si au decis sa dea unda verde a ceea ce s-a numit initial „ The concert film ” si care mai tarziu a devenit „ Fantezie ”.

Procesul de selectare a temelor muzicale a fost anevoios. Animatorii Disney au creat noua scurtmetraje. Una dintre ele a fost bazata pe partitura clasica a lui Debussy, Claro de Luna , care a fost in cele din urma eliminata din taierea finala.

In acest fel, filmul a fost impartit in opt parti: „ Toccata si fuga in re minor” de Bach , fragmente din „ Spargatorul de nuci ” a lui Ceaikovski; ‘Ucenicul vrajitor’; „Sarimul primaverii”, de Stravinski; „Simfonia a sasea” a lui Beethoven, cunoscuta sub numele de „Pastorala”; „Dansul orelor”, un balet preluat din opera „La Gioconda”, de Amilcare Ponchielli; „Monte Pelado” de Mussorgski si „Ave Maria” de Schubert.

Lungmetrajul a reusit sa fie proiectat in doar 12 sali , datorita echipamentului audio necesar reproducerii Fantasound , tehnica experimentala a Disney care a constat in inregistrarea muzicii cu mai multe microfoane si reproducerea acesteia in acelasi numar de difuzoare, creand un efect stereofonic, de unde a fost un esec de box office.

Potrivit datelor AFI, costul echipamentului necesar reproducerii sunetului filmului care a fost instalat in Teatrul Broadway pentru premiera a costat intre 85 de mii si 200 de mii de dolari. In urmatoarele 11 teatre, acesta a fost redus la 30 de mii de dolari.

In plus, izbucnirea celui de- al Doilea Razboi Mondial nu a permis sa fie lansat in alte tari (nu a ajuns in Spania , de exemplu, pana in martie 1946). Toate acestea au facut ca caseta sa stranga doar 1,3 milioane de dolari.

Walt nu a fost consolat de faptul ca cele mai multe comentarii negative au venit de la critici de muzica conservatori care nu au avut nici un contact real cu cinematograful , in timp ce multi dintre cei mai prestigiosi critici de film l-au umplut de laude”, spune Daniel Kothenschulte in cartea „ Arhivele Walt Disney ”. . Filmele sale de animatie 1921-1968 ‘ (Taschen).

Cu toate acestea, odata cu trecerea timpului, rezultatele slabe au fost uitate curand datorita marelui angajament al Disney de a inova in tehnicile de imagine si sunet si care a facut din „ Fantasia ” una dintre cele mai mari realizari artistice ale companiei.

In 1999 si datorita lui Roy E. Disney (nepotul lui Walt) a fost posibil un al doilea film, ‘ Fantasy 2000 ‘, dar nu a atins culmile celui original .

La 80 de ani, „ Fantezia ” continua sa entuziasmeze copiii si adultii, datorita unei coloane sonore de neuitat si a desenelor animate care aproape trec pe ecran pentru a ne readuce in copilarie.