Charlie Chaplin s-a nascut in Londra, pe data de 16 aprilie 1889. Acesta a murit la Corsier-sur-Vevey in Elvetia, pe data de 25 decembrie 1977. Acesta este considerat de majoritatea oamenilor a fi cel mai mare comediant din toate timpurile si una din cele mai importante figuri din istoria filmelor. In timpul vietii, acesta a fost comediant, scriitor, producator, regizor si compositor.

Charlie Chaplin a fost botezat dupa tatal sau, un artist al music-hall-ului. Si-a petrecut inceputul copilariei in preajma mamei sale, cantareata Hannah Hall, si si-a facut debutul pe scena la doar 5 ani, cand i-a tinut locul mamei sale pe scena, deoarece aceasta isi pierduse vocea in timpul unui cantec. Mama sa a fost mai tarziu internata intr-un azil, datorita instabilitatii sale mintale. Dupa acest eveniment, Charlie si fratele sau vitreg, Sydney, au fost trimisi la diverse case de corectie si scoli cu internat.

Folosind contactele mamei sale din lumea showbizului, Charlie a devenit un artist profesionist in 1897, cand s-a alaturat unui grup de dans numit Opt Baieti Lancashire. Acesta a avut si un mic rol in “Sherlock Holmes” si o aparitie intr-un act de vodevil al circului Curtea lui Casey. In 1908, Charlie s-a alaturat trupei de pantomima a lui Fred Karno, ajungand rapid la faima prin interpretarea Betivului din schita “ O noapte in cadrul Salonului”. In timp ce mergea in turnee cu trupa lui Karno in 1913, Charlie Chaplin a semnat un contract sa apara in filmele de comedie ale lui Mack Sennett, produse de compania sa de productie Keystone.

Desi primul film realizat de Keystone in care a jucat Chaplin nu a fost un esec urias cum cred unii oameni, totusi personajul interpretat de acesta, un un mercenar dandy, nu i-a pus in valoare adevaratul talent. Cand Mack Sennett i-a spus lui Chaplin sa-si schimbe imaginea, acesta a improvizat o costumatie ce consta intr-o haina prea mica, pantaloni prea largi, pantofi de clovn si o palarie ponosita. Pentru a-si desavarsi noul aspect si-a lipit o mustata caraghioasa si a inceput sa foloseasca un baston ca recuzita. In al doilea film produs de Keystone in care acesta a jucat, numit “Cursa auto de copii la Venetia”, a luat nastere personajul nemuritor numit “micul vagabond”.

Totusi, Chaplin nu a jucat intotdeauna numai rolul micului vagabond, acesta avand si alte roluri in filmele sale, cum ar fi: chelner, vanzator, pompier, stagehand etc. Caracterul interpretat de el poate fi cel mai bine descris ca fiind neadaptatul etern: ocolit de societate, ghinionist in dragoste, mester la toate, dar fara succes. Personajul sau, de asemenea, reprezenta un supravietuitor, care intotdeauna lasa in urma tristetile si mergea increzator inainte spre noi aventuri. Noul personaj al lui Charlie Chaplin avea succes la toate genurile de public, acesta iubind obraznicia sa, tenacitatea sa in fata greutatilor si gafele pe care acesta le facea la tot pasul. La cateva luni dupa debutul filmului sau, Chaplin a devenit cea mai mare vedeta de cinema.

Cele 35 de filme produse de Keystone, in care a jucat Chaplin, sunt vazute drept perioada de dezvoltare si transformare a personajului “micul vagabond”. Filmele in care a aparut acest personaj ulterior, au devenit si mai bune dupa ce Charlie Chaplin a inceput sa le regizeze el insusi. In 1915, a incetat sa mai lucreze cu Sennett, si a acceptat un contract cu Studiourile Essanay, de la care primea 1250 de dolari pe saptamana. Incepand de atunci a inceput sa include elemente de pasiune in comediile sale, ca de exemplu in filmele “Vagabondul“ si “Burlesc pe Carmen”. Mai apoi a gasit un contract si mai bun, la Compania Reciproca de Film, unde castiga 670 000 de dolari pe an. Acolo in doar 18 luni, a facut 12 filme pe care cei mai multi le considera capodoperele sale, printre care amintim: “ Unu dimineata”, “Patinoarul”, “Vagabondul” si “Strada Usoara”.

Intre 1918 si 1923, Chaplin a facut filmele “La umar”, “Pelerinul” si “Copilul”. Unii oameni cred ca filmele lui Chaplin au inceput sa aiba un continut dramatic mai ridicat, datorita dorintei lui de a justifica laudele primite de la critici, jucand roluri mai solicitante. Fiind un perfectionist, Charlie Chaplin a inceput sa petreaca tot mai mult timp la pregatirea si productia fiecarui film in parte, astfel din 1923 pana in 1929 a scos decat 3 filme. Ca “micul vagabond”.

In 1963, acesta a scos filmul numit “Timpuri moderne”, film mut in esenta, pe alocuri continand muzica, efecte sonore, si mici dialoguri. In acest film Chaplin i-a dat pentru prima si ultima oara voce personajului sau “micul vagabond”, interpretand un cantec. In 1966, a regizat ultimul sau film, numit “Contesa din Hong Kong”. In 1972, a mers la Hollywood unde a acceptat un premiu special din partea Academiei de Premii Oscar, unde a fost ovationat timp de 12 minute de lumea aflata in sala.

De-a lungul carierei sale, Charlie Chaplin a starnit multe controverse datorita vietii sale particulare. In 1918 s-a casatorit cu tanara in varsta de numai 16 ani, Mildred Harris, iar in 1924 s-a casatorit cu alta adolescenta, Lita Grey, ambele casnicii au esuat si au ajuns la divort. A treia casnicie, cu actrita Paulette Goddard, a durat pana in 1942, insa a fost inconjurata de zvonuri ca acestia nu isi legalizasera niciodata casatoria. Acesta a mai fost casatorit apoi cu Oona, fiica scenaristului Eugene O’Neill. Chaplin a avut ultima aparitie in public in 1975, cand a fost facut cavaler de onoare de catre Regina Elisabeta. La cateva luni dupa moartea sa, cadavrul sau a fost furat pentru scurt timp din cimitirul suedez unde fusese ingropat, iar gurile rele spun ca acest lucru a fost pus la cale chiar de Chaplin.